Nasze pielgrzymki

Nasze pielgrzymki

Najbliższa pielgrzymka w Aktualnościach:

http://bankowcy.archibial.pl/kategoria/aktualnosci/

Co roku jedziemy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Bankowców na Jasną Górę. Gromadzi się tam kilkanaście tysięcy ludzi pracujących w bankach.

Już od kilkunastu lat jesteśmy w każdą drugą sobotę maja na Jasnej Górze. Z Białegostoku jedzie na tą pielgrzymkę kilka autokarów. W roku, kiedy nasze duszpasterstwo było organizatorem ogólnopolskiej pielgrzymki pojechaliśmy sześcioma autokarami do Częstochowy. Wielu jedzie także indywidualnie.  Podczas wspólnej Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim Zawsze składamy dar ołtarza od naszej grupy.

Wyjazd do Częstochow łączymy od roku 2003 z nawiedzeniem innych Sanktuariów, szczególnie Maryjnych. I tak dwukrotnie w roku 2003 i 2006 byliśmy goszczeni przez Siostry Loretanki w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto k/Wyszkowa, dwukrotnie w latach 2004 i 2009 nawiedziliśmy przepiękne  najmłodsze w Polsce Sanktuarium Matki Bożej   Bolesnej Królowej Polski – Patronki Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie – Godowie, modliliśmy się w Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej – jedynej w Polsce replice Ostrej Bramy z Wilna, w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie, w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu oraz wielu innych.

Jesienią każdego roku staramy się zorganizować pielgrzymkę autokarową – głównie do Sanktuariów Maryjnych niedaleko Białegostoku.  Były to między innymi wyjazdy do Świętej Wody, Sokółki, Różanegostoku, Starej Kamiennej, Lipska, Krasnegoboru, Sztabina, Kodnia, Leśnej Podlaskiej, Suchowoli, Studzienicznej, Sejn, Wigier, Suwałk, Krypna, Juchnowca, Hodyszewa, Płonki Kościelnej, Ostrożan, Miedznej, Serpelic, Drohiczyna,  Łomży, Olsztyna, Gietrzwałdu (polskie Lourdes), Stoczka Warmińskiego, Świętej Lipki, Sokół, Zuzeli Ciechanowca, Rudki itp.

Przy okazji tych wyjazdów zwiedzamy również inne obiekty – szczególnie zabytkowe, takie jak np. Sanktuarium Męczenników Podlasia w  Pratulinie, Sanktuarium Grekokatolickie w Kostomłotach, Prawosławny Klasztor na Św. Górze Grabarce, zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w  Karczewie, zamek biskupów z XIV wieku, fragmenty murów obronnych oraz gotyckie mosty nad Zielonym Jarem rzeki Sejny w Reszlu, Muzeum Wsi Mazurskiej w Nowogrodzie.

Niektóre pielgrzymki były ściśle tematyczne, powiązane z bieżącymi wydarzeniami. Dwie wiązały się z obchodami Roku Jubileuszowego: w październiku 1999 roku kulminacyjnym punktem pielgrzymki było ustawienie Krzyża Jubileuszowego Duszpasterstwa na  Górze  Krzyży w Świętej Wodzie, oraz w październiku 2000 roku szlakiem „Świątyń Jubileuszowych”, a rozpoczęła się od nawiedzenia Krzyża w Świętej Wodzie.

Pielgrzymka w wrześniu 2003 roku prowadziła „Szlakiem papieskim” w związku z 25 Rocznicą Pontyfikatu Jana Pawła II, natomiast wrześniowa 2010 roku była podziękowaniem Bogu za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II i przeżywane w tym roku szczególne wydarzenia związane z osoba Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – 65 Rocznicę Święceń biskupich, 30 rocznicę śmierci i 110 rocznice urodzin.

Zwykle (jeśli sprzyja nam pogoda) na zakończenie pielgrzymek organizujemy ogniska z pieczeniem kiełbasek, śpiewem piosenek świeckich, patriotycznych i o tematyce religijnej. Najwięcej uroku (do dziś je wspominamy!) miało ognisko nad pięknym jeziorem Sajno w niepowtarzalnej scenerii zachodzącego słońca. Było to w drodze powrotnej z pielgrzymki „Szlakiem papieskim”.

W czasie pielgrzymek jest czas na wspólną modlitwę, poznanie historii zabytków rodzinnych oraz miejsc świadczących o pięknie Bożego Stworzenia przyrody, jak też na krótki odpoczynek.